FOLIE GRZEWCZE
NA PODCZERWIEŃ
- system sufitowy
- system ścienny
- pod panele i deski
- pod wylewkę
- pod lustro
GRZEJNIKI ELEKTRYCZNE
PROMIENNIKI i PANELE NA PODCZERWIENI
- metalowe
- szklane
- dekoracyjne
MATY GRZEWCZE Folia
na podczerwień czy mata grzewcza?
Kluczowe różnice i porównania
|
MATY GRZEWCZE
ELEKTRYCZNE PODŁOGOWE
Mata grzewcza to ultracieńki elektryczny przewód grzewczy osadzony na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego stosowany w tzw. podłogówce, czyli elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Zasada działania maty grzewczej jest z pozoru prosta – wolframowy kabel grzejny zamienia prąd elektryczny w ciepło ogrzewające najbliższe otoczenie maty. Doskonałość tkwi w szczegółach. Mata grzewcza jest zatopiona w kleju elastycznym lub w wylewce cienkowarstwowej. Szczególnie klej elastyczny tworzy często niejednorodne otoczenie, co oznacza, że mata nagrzewa się nierównomiernie, a to ma erozyjny wpływ na jej żywotność w wyniku punktowego przegrzania i naprężeń.
Maty grzejne HD-mat wyróżnia najwyższa wytrzymałość dzięki ich konstrukcji oraz zastosowaniu wysokiej klasy izolacji zewnętrznej wykonanej z FEP (teflon). Wytrzymują punktowe przegrzanie sięgające 200 °C. Na dłuższą żywotność mat grzewczych Heat Decor oraz bezpieczną i bezawaryjną pracę wpływa również konstrukcja samego kabla, który składa się nie z jednego, ale z wielu wolframowo-niklowych drutów.
Elektryczna mata grzewcza Heat Decor cechuje się niskim kosztem użytkowania, a także wysoką żywotnością i kulturą pracy. Na maty grzejne pod płytki HD-mat dajemy aż 25 lat gwarancji!
Mata grzewcza Heat Decor wyróżnia się najwyższą jakością izolacji wykonanej z teflonu, który jest odporny na punktowe przegrzewanie się instalacji w wyniku np. nie dość dokładnego rozprowadzenia kleju, wytrzymując temperatury sięgające 200°C. Dodatkowo trwałość zapewnia wielodrutowy splot przewodu grzewczego.
Przewód grzewczy jest lekko spłaszczony i niezwykle cienki (2×3 mm), co obniża dodatkowo koszty samej instalacji poprzez mniejsze zapotrzebowanie na klej elastyczny lub masę poziomującą.
Konstrukcja maty grzewczej HD-mat powoduje, iż przewód grzejny jest lekko płaski i bardzo cienki, jego średnica to 2×3 mm, co umożliwia instalację maty grzewczej w miejscach, gdzie mamy ograniczone możliwości wysokości na posadzce. Ultracieńka konstrukcja maty grzejnej HD-mat obniża również zużycie kleju lub masy samopoziomującej, co wpływa na obniżenie kosztów instalacji.
Mata grzewcza HD-mat jest samoprzylepna, a to ułatwia montaż systemu grzewczego. Osadzone na siatce z włókna szklanego przewody grzejne są bardzo elastyczne i sprężyste, z ograniczoną pamięcią na odkształcanie.
Mata grzejna przeznaczona jest do ogrzewania bezpośredniego pomieszczeń pod płytkami ceramicznymi, gresowymi i kamiennymi. Jak już wspomnieliśmy na wstępie montaż maty grzejnej wykonywany jest w elastycznym kleju lub masie samopoziomującej przystosowanej do ogrzewania podłogowego, którą może wykonać również firma
NOE MASTER.
Ogrzewanie podłogowe matami grzewczymi może być stosowane jako podstawowe źródło do ogrzania pomieszczeń jak i również stanowić dodatkowe ogrzewanie dające komfort ciepłej podłogi. Cały system grzewczy jest bardzo prosty w montażu i może być stosowany na każdym etapie remontu czy w nowo projektowanych budynkach.
Wady maty grzewczej
Mata grzewcza wywołuje u niektórych osób obawy o pole elektromagnetyczne. Czy zakłóca pracę urządzeń elektrycznych? Nie. Czy jest bezpieczna dla osób z rozrusznikiem serca? Tak. Co więc może być realną wadą maty grzewczej?
Przede wszystkim mata niskiej jakości w wypadku awarii narazi nas na koszty związane z koniecznością kucia podłogi. Naprawy można co prawda dokonać punktowo, usuwając wyłącznie płytkę nad przerwanym kablem, ale to nadal – kłopot i koszt, zależny też od ceny i dostępności płytek na wymianę. W dodatku naprawiona mata nie ma już takiej samej sprawności i w miejscu naprawy istnieje większe ryzyko powtórnej awarii.
Sposób na tę wadę? Mata grzewcza izolowana teflonem o wielodrutowym wolframowo-niklowym kablu. Jej zwiększona odporność na różnice temperatury w obrębie maty (naprężenia) i maksymalna temperatura sprawiają, że raz położona – będzie nam służyć długie dekady.
Heat Decor daje gwarancję na 25 lat jako producent maty grzewczej HD-mat.
Mata grzewcza – zasada działania
Jak już wspominaliśmy na wstępie, głównym nośnikiem ciepła w matach grzewczych
Heat Decor jest przewód grzejny wykonany w technologii splotu drutów wolframowo-niklowych. Ciepło wytwarzane jest w wyniku powstałego oporu elektrycznego na drutach wolframowo niklowych przewodu grzejnego. Wytworzona energia przenoszona jest na płaszczyznę podłogi ogrzewając pomieszczenie.
Rodzaje mat grzewczych Heat Decor
Maty grzewcze Heat Decor są dopasowane fabrycznie do wielkości pomieszczenia. Nie ma potrzeby ich docinania. Jedyne, co różni poszczególne maty, to powierzchnia, a w zestawach – również termostat.
- Zasilanie elektryczne: napięcie znamionowe AC: 230 V
- Klasa izolacji zewnętrznej: izolacja żyły grzejnej FEP (teflon), izolacja zewnętrzna FEP (teflon)
- Konstrukcja żyły grzejnej: konstrukcja wielodrutowa
- Moc grzewcza: 150 W/m2
- Powierzchnia maty grzewczej: od 1 m2 do 12 m2
Zastosowanie maty grzewczej
Maty grzewcze dzięki swojej budowie posiadają wiele zastosowań grzewczych. Możliwości zastosowania maty grzewczej z podziałem na przeznaczenie i system ogrzewania.
1. Ogrzewanie domu i mieszkania, ogrzewanie hal przemysłowych, ogrzewanie hal magazynowych, ogrzewanie biura, ogrzewanie przedszkola, ogrzewanie szkoły, ogrzewanie szpitala, ogrzewanie hoteli, ogrzewanie sklepów handlowych, ogrzewanie kościoła, ogrzewanie kontenerów, ogrzewanie łodzi.
Systemy grzewcze
– ogrzewanie podłogowe pod płytkami, gresem, kamieniem
– ogrzewanie stanowisk pracy
– platformy grzewcze
– płyty grzewcze
– podesty grzewcze
Zalety maty grzewczej
– ogrzewanie bezpośrednie pod płytkami.
– bezawaryjność systemu grzewczego
– szybki i prosty montaż
– bezpieczeństwo użytkowania
– ogrzewanie bezpośrednie wprost do pomieszczenia
– precyzyjna regulacja temperatury w pomieszczeniu i podłogi
– możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń w preferowanym czasie
– przyjemnie ciepła podłoga
– brak konieczności corocznego serwisowania systemu grzewczego i ponoszenia dodatkowych kosztów
– brak zagrożenia wybuchem oraz zaczadzeniem
– możliwość integrowania mat grzewczych z systemami solarnymi PV i wiatrowymi produkującymi prąd, oraz bilansowanie kosztów eksploatacji
– szerokie możliwości stosowania okładzin podłogowych w ogrzewaniu podłogowym
– oszczędność miejsca wynikająca z braku potrzeby wy separowania osobno pomieszczenia na kotłownie
– komin odprowadzający spaliny jest zbędny
– brak konieczności wykonywania dodatkowych prac ziemnych i budowlanych zawiązanych z przyłączem gazu
– pomieszczenie może być wolne od odstających od ścian grzejników
– system grzewczy redukuje konwekcję co pozytywnie działa na osoby z problemami alergicznymi
– możliwość zdalnego sterowania temperaturą
– zeroemisyjność: brak emisji CO2
2. Ogrzewanie przemysłowe, ogrzewanie w procesach produkcji, ogrzewanie w produkcji rolnej, ogrzewanie w produkcji chowu zwierzą, ogrzewanie roślin.
Systemy grzewcze
– komory grzewcze
– kanały grzewcze
– tunele grzewcze
– podgrzewane stoły kamienne
– podgrzewane blaty kamienne
Zalety maty grzewczej
– cienki element grzewczy
– elastyczność
– możliwość formowania maty grzewczej w określoną powierzchnie grzewczą i wzór.
– różna powierzchnia grzałek
– bezpieczeństwo użytkowania
Mata grzewcza Heat Decor pod płytkami to najczęściej stosowane elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazienkach, toaletach, korytarzach czy kuchni. Maty grzewcze wykorzystujemy w miejscach, gdzie chcemy uzyskać efekt ciepłej podłogi lub komfort grzewczy w pomieszczeniu. Technologia grzewcza cieszy się dużą popularnością z uwagi na długą żywotność systemu grzewczego, przystępna cenę oraz łatwy sposób montażu. Mata grzewcza
Heat Decor osadzona jest na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego.
Maty grzewcze HD-mat są bardzo cienkie (2×3 mm) i wytrzymałe dzięki swojej konstrukcji oraz zastosowaniu wysokiej klasy izolacji zewnętrznej i wewnętrznej wykonanej z FEP (teflon). Użyte komponenty wpływają na długą żywotność maty grzewczej oraz bezpieczną i bezawaryjną pracę.
Technologia grzewcza oparta na ogrzewaniu oporowym znana jest już od wielu lat. Cieszy się dużą popularnością z uwagi na długą żywotność systemu grzewczego, przystępna cenę oraz łatwy sposób montażu.
Elektryczne maty grzewcze instalujemy bezpośrednio na wylewce betonowej, płytach OSB/MFP, sklejce lub na izolacji termicznej wykonanej z gotowych płyt XPS powlekanych klejem. Sama instalacja maty jest bardzo prosta, gdyż siatka z włókna szklanego, na której osadzone są przewody grzewcze, jest samoprzylepna a to umożliwia łatwe przyklejenie maty grzewczej do podłoża. Matę grzejną możemy układać w dowolnym kierunku poprzez rozcięcie siatki z włókna szklanego. Do klejenia mat grzewczych oraz płytek używamy klejów pełno elastycznych.
Ogrzewanie podłogowe sterowane jest przez elektroniczny termostat sterujący temperaturę powietrza w pomieszczeniu oraz temperaturę podłogi tworząc kompletny bezobsługowy system grzewczy.
SCHEMAT UŁOŻENIA MATY GRZEWCZEJ HEAT DECOR POD PŁYTKAMI
1. Płytki ceramiczne, gresowe, kamienne
Okładzina podłogowa pełniąca funkcje użytkową oraz dekoracyjną o odpowiednich parametrach antypoślizgowych i wytrzymałości na ścieranie.
2 Klej elastyczny do glazury
Materiał do klejenia okładzin podłogowych oraz maty grzewczej spełniający funkcje wiążące, wytrzymałościowe i elastyczne. Rodzaj kleju elastycznego dobierany jest stosowanie do wykonywanej okładziny podłogowej. Do ogrzewania podłogowego stosowane są kleje w klasie C2S1.
3. Czujnik temperatury podłogi w rurce ochronnej
To element wyposażenia termostatu pełniącego rolę kontroli i sterowania temperatury podłogi. Czujnik temperatury podłogi umieszczony jest w peszlu ochronnym, który jest poprowadzony w nacięciu posadzki o wysokości równej szerokości peszla. Peszel poprowadzony jest równolegle do przewodów grzejnych. Koniec peszla zabezpieczony jest zaślepka uniemożliwiającą dostanie się kleju do środka czujnika.
4. Mata grzewcza Heat Decor ®
Elektryczna mata grzewcza to główny nośnik ciepła w ogrzewaniu podłogowym. Matę grzewczą podłączamy do termostatu pokojowego lub regulatora temperatury wyposażonego w zewnętrzny czujnik temperatury podłogi. Mata grzewcza musi być uziemiona oraz posiadać w swoim obwodzie wyłącznik różnicowoprądowy gwarantując bezpieczeństwo użytkowana instalacji ogrzewania.
5. Izolacja cieplna podłogi (opcjonalnie)
Termoizolacja podłogi jest bardzo istotnym elementem działania całego systemu grzewczego. Jakość i grubość termoizolacji bezpośrednio wpływa na koszty eksploatacyjne oraz szybkość działania całego systemu grzewczego. Do izolacji termicznej podłogowego systemu grzewczego na wylewce betonowej stosujemy gotowe płyty XPS powlekane klejem. Płyty XPS muszą posiadać odporność na ściskanie min. 300kPa. co gwarantuje odpowiednia nośność całej instalacji grzewczej. Nie zawsze jednak możemy zastosować dodatkową izolację z uwagi na ograniczoną wysokość dla instalacji ogrzewania podłogowego.
6. Klej elastyczny do glazury
Materiał do klejenia maty grzewczej spełniający funkcje wiążące, wytrzymałościowe i elastyczne. Do ogrzewania podłogowego stosowane są kleje w klasie C2S1.
7. Szlichta podłogowa, płyty OSB/MFP, sklejka.
To element podłogowy konstrukcyjny nośny, na którym układana jest mata grzewcza. Podłogę może stanowić podłoże betonowe, konstrukcja drewniana lub konstrukcja z płyt OSB/MFP lub sklejka spełniająca normy nośności i konstrukcji budowlanych.
Mata grzewcza – ile powierzchni powinna pokrywać?
Matę grzewczą pod płytkami instalujemy na pełnej powierzchni pomieszczenia za wyjątkiem miejsc przeznaczonych pod zabudowę stałą taką jak wanna, kabina prysznicowa, meble kuchenne, szafy w zabudowie z podłożem drewnianym i inne meble lub urządzenia, które przylegają bezpośrednio do posadzki i nie są posadowione na nóżkach umożliwiających swobodne ujście ciepła.
1. Mata grzewcza
2. Czujnik temperatury podłogi
3. Termostat
A. Czujnik temperatury podłogi umieszczony pomiędzy przewodami grzewczymi.
B. Zmiana kierunku maty grzejnej wiąże się z rozcięciem siatki podkładowej.
C. Zachowanie bezpiecznej odległość maty grzejnej od stałej zabudowy.
D. Zachowanie bezpiecznej odległość maty grzejnej od armatury łazienkowej.
E. Zachowanie bezpiecznej odległości od ścian.
F. Zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy przewodami grzejnymi.
Maty grzewcze w większości przypadków stosowane są jako ogrzewanie wspomagające lub spełniające role komfortu ciepłej podłogi. Optymalne pokrycie pomieszczenia matą grzewczą jako podstawowego systemu grzewczego to ok. 80% całej płaszczyzny. Takie pokrycie matą grzewczą umożliwia równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu.
Mniejsze pokrycie maty grzewczej dopuszczalne jest w obiektach i pomieszczeniach o bardzo dobrej izolacji termicznej, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie. Sugerujemy jednak układanie maty grzewczej na pełnej powierzchni pomieszczenia, nawet w budynkach i pomieszczeniach o bardzo małym zapotrzebowaniu na ciepło. Równa płaszczyzna grzewcza jest bardziej komfortowa w użytkowaniu. Chodzenie po równomiernie ciepłej podłodze jest bardziej przyjemne i komfortowe. W przypadku nierównomiernego pokrycia podłogi matą grzewczą mogą powstać miejsca, w których podczas chodzenia będziemy odczuwać dyskomfort wynikający z różnic temperatur podłogi.
W przypadku nowych domów alternatywnym do maty grzewczej rozwiązaniem może być folia grzewcza pod wylewką. Przeczytaj o tym, co różni matę i folię grzewczą.
Temperatura podłogi w ogrzewaniu podłogowym nie powinna przekraczać temperatur:
– 28 °C w pomieszczeniach takich jak salon, kuchnia, pokoje i korytarz
– 34 °C w pomieszczeniach sanitarnych jak łazienka i WC
Zalety ogrzewania podłogowego matami grzewczymi pod płytkami
– ogrzewanie bezpośrednie.
– bezawaryjność systemu grzewczego.
– szybki i prosty montaż.
– przyjemnie ciepła podłoga.
– bezpieczeństwo użytkowania.
– możliwość formowania maty grzewczej w określoną powierzchnie grzewczą i wzór.
– ogrzewanie bezpośrednie wprost do pomieszczenia.
– precyzyjna regulacja temperatury w pomieszczeniu i podłogi.
– możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń w preferowanym czasie.
– brak konieczności corocznego serwisowania systemu grzewczego i ponoszenia dodatkowych kosztów.
– brak odstających grzejników na ścianach.
– system grzewczy redukuje konwekcję co pozytywnie działa na osoby z problemami alergicznymi.
– możliwość zdalnego sterowania temperaturą
– brak emisji CO2.
Firma Noe Master również
wykonuje wszelkie zabudowy z płyt regipsowych jak również wszelkie
sufity podwieszane i ścianki działowe.
Teraz sprzedaż i montaż
elektrycznych mat grzewczych firmy Heat Decor może być finansowane po przez program
"Ciepłe Mieszkanie"
zapraszamy do kontaktu z firmą NOE
MASTER w celu wypełnienia wniosku do programu
|